Обсяг рідкої фази становить 80000 м3.
При взаємодії сильно кислого середовища і ґрунту в окремих місцях мало місце порушення глиняного замка та інфільтрація забруднень в ґрунтові води. У перспективі кількість свищів і їх розміри могли непередбачувано зростати.
Враховуючи висотне розташування накопичувача, інтенсивна інфільтрація рідкої фази в ґрунтові води могла викликати катастрофічні наслідки на площі багатьох десятків квадратних кілометрів нижче накопичувача в напрямку Маріуполя. У разі несприятливого розвитку подій неминуче забруднення ґрунтових вод, що створило б загрозу безпосередньо для населення, яке споживає воду з колодязів та поверхневих джерел, таких як р. Кальміус.
Зафіксовано забруднення атмосфери виділеннями фенолів, піридину та аміаку.
Критерії, прийняті при розробці проекту:
- Мінімальні викиди в навколишнє середовище
- Мінімальна вартість капітальних і експлуатаційних витрат
- Відсутність будь-яких відходів, що підлягають переробці або захороненню
- Реальність здійснення проекту в умовах обмеженого фінансування
Ставок-накопичувач до очистки
Ставок-накопичувач після закінчення першого етапу проекту
Проблеми:
- забруднення ґрунтових вод і загроза населенню, яке споживає воду з криниць
- забруднення атмосфери аміаком і піридином
- небезпека регіональної катастрофи
Схема впливу на навколишнє середовище ставка-накопичувача рідких хімвідходів
ТОВ «Енвітек» розробив комплексний проект по знешкодженню ставка-накопичувача у частинах технології, будівництва, електричної, КВПіА, нестандартне обладнання, ОВНС та ін. Проект пройшов експертизи Мінекології та природних ресурсів, МОЗ України та інших організацій.
Вирішення проблеми - наша технологія знешкодження рідких відходів:
- Нейтралізація вапняним молоком
- Адаптація мікроорганізмів до умов утвореного середовища
- Біологічна очистка
Проектом передбачено створення циркуляційного потоку рідкої фази, в який дозується вапняне молоко. Система циркуляції, що включає трубопровід, насос, розподільні пристрої й комплекс дозування вапняного молока дозволяє оптимізувати процес нейтралізації, забезпечивши рівномірне підвищення рН в обсязі накопичувача і надійний технологічний контроль.
Технологічна схема нейтралізації рідкої фази накопичувача хімвідходів:
1 - система розподіленого забору рідкої фази;
2 - циркуляційний насос;
3 - ємності для замішування вапна;
4 - циркуляційний трубопровід;
5 - розподільний пристрій випуску рідкої фази в накопичувач;
6 - датчики-газоаналізатори;
7 - датчики рН.
Технічні рішення забезпечили незначний градієнт рН в зоні розподільної системи, виключаючи утворення локальних зон з підвищеною концентрацією Са(ОН)2 і активних викидів в атмосферу. Для контролю за кількістю газоподібних викидів по периметру ставка передбачена установка датчиків-газоаналізаторів. Наступна за стадією нейтралізації - біологічне очищення, дозволяє істотно скоротити концентрації забруднюючих речовин.
Ефект очищення за основними компонентами на проміжній стадії становить: феноли 98 %, аміак загальний 92 %; піридин 97%; сульфати 46%; солевміст 43%, прозорість 86%.
Комплекс нейтралізації рідких відходів запущений в експлуатацію влітку 2003.
Експлуатація підтвердила правильність технічних рішень та інженерних розрахунків. Надійно спрацювали розроблені нашою фірмою плавучі водозабори.
До літа 2004 завершився перший етап реалізації проекту - стадія нейтралізації. Ефективність очищення на цій стадії виявилася на 15-20% вище розрахункових величин. Більш ніж на порядок знизилися фонові викиди аміаку та піридину.